علت پوسیدگی فرش و راه های جلوگیری از پوسیدگی فرش

NwbWQ8Ynqt ژوئن 1, 2021 1 Comment

علت های پوسیدگی فرش

پوسیدگی در اغلب فرش ها اعلم از ماشینی یا دستباف اتفاق می افتد. پوسیدگی در محصولات نساجی معمولا بر اثر آبدیدگی، تا زدن به مدت طولانی ، تماس با رطوبت و… اتفاق می افتد. در حالت اثر گذاری نم روی فرش دستبافت و ماشینی اگر آسیب زیاد باشد با ایجاد اندکی فشار مانند تا خوردگی بجای لول کردن، نخ های تار و پود از هم باز میشوند و پاره خواهند شد. البته پوسیدگی با پاره شدن فرش تفاوت دارد. به هر عاملی مانند موارد ذکر شده که تار و پود فرش را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به سست شدن و از هم پاشیده شدن بافت فرش شود پوسیدگی می گویند و اگر زود به آن رسیدگی نشود و مشکل رفع نشه، گسترش پیدا می کند و باعث پارگی فرش می شود.

اگر قسمت اندکی از فرش دچار پارگی یا از بین رفتگی شده باشد قابل ترمیم است. برای ترمیم هر نوع آسیبی به فرش، فرش را باید رفو کرد که نیازمند افراد با تجربه و کارشناسان است برای رفوگری که در تمام زمینه ها اعم از رنگرزی، بافندگی، نخ ریسی و… مهارت داشته باشند، در این مرحله اول نوع آسیب مشخص میشود، میزان از بین رفتگی تعیین می شود و نسبت به ترمیم و اصلاح قیمت آسیب دیده اقدامات لازم انجام میشود. مرحله سوزنکاری، مرحله ای است که بعد از عمل ترمیم پارگی و رفع سوراخ های کوچک و بزرگ، در اطراف سوراخ انجام می شود.

راه های جلوگیری از ایجاد پوسیدگی فرش

در پشت فرش محیط تاریک و مرطوبی میباشد، این محیط کاملا مستعد رشد انواع قارچ و کپک و  باکتری است. در صورت عدم توجه به این موارد و عدم رسیدگی به آن فرش شما خراب خواهد شد. با توجه به نکات زیر می توان از پوسیدگی فرش جلوگیری کرد:

_ قرار گرفتن فرش در معرض رطوبت آن هم به مدت طولانی، یکی از عوامل شایع پوسیدگی در فرش است. بنابراین اگر فرش شما در مکان هایی مانند نزدیک گلدان ها، جلوی درب حمام و سرویس بهداشتی، شوفاژ و پنجره پهن است باید هفته ای یک بار پشت فرش را چک کنید تا به محض پیدا شدن مشکل، سریع اقدام کنید برای رفع مشکل.

_ اگر فرش خود را روی کاشی و یا سرامیک پهن کرده اید باید هر هفته آن را چک کنید زیرا وجود آب و مایعات در بین درزهای کاشی و سرامیک باعث ایجاد بوی نم و پوسیدگی در فرش خواهد شد.

_ شستن فرش های منزل، مخصوصا فرش آشپزخانه باعث خواهد شد که مواد غذایی جا مانده در تار و پود فرش و هم چنین آلودگی آن از بین برود. چرا که این کار نیز باعث جلوگیری از پوسیدگی فرش خواهد شد.

_ شستن فرش ماشینی یا دستبافت با مواد شیمیایی که خاصیت اسیدی دارند سبب میشود که الیاف فرش به مرور زمان دچار پوسیدگی شود در نتیجه انتخاب شوینده مناسب بسیار مهم میباشد.

_ پس از شستن فرش باید آن را کاملا آبگیری و خشک کنید و چناچه فرش به هر دلیلی به طور کامل خشک نشد، نم موجود در فرش به مرور سبب پوسیدگی خواهد شد.

_ فرش های منزل خود را هر چند وقت یکبار جابه جا کنید زیرا این کار باعث چرخش هوا و رسیدن نور به پشت فرش می شود و از پوسیدگی و ساییدگی جلوگیری می کند.

_ فرش را بر روی سطوح آهکی، خاکی و یا گچی پهن نکنید، سطح زیر فرش باید صاف، تمیز و بدون گرد و غبار باشد.

_ سطح زیر فرش نباید دارای درز و شکاف باشد، زیرا این درزها محلی مناسب برای تجمع باکتری، قارچ، کپک و بید خوردگی فرش است.

Comment (01)

  1. ژوئن 1, 2021

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *